Autorska prava, norme i internet - Hrvatski zavod za norme

22 downloads 296 Views 3MB Size Report
Kako bi se u potpunosti shvatila važnost autorskih prava i potreba da ih se zaštiti, bitno je razumjeti glavne pojmove i nazivlje: Dakle, što je autorsko pravo?
Autorska prava, norme i internet

Ukratko Internet je olakšao pronalaženje i nabavu Meunarodna organizacija za normizaciju (ISO) i ISO-ovih i IEC-ovih meunarodnih norma.

Meunarodno elektrotehniko povjerenstvo (IEC) te njihovi lanovi podržavaju zaštitu autorskih

Svrha je ove brošure pomoi korisnicima i kupci- prava, kako za tiskane norme, tako i za one u ma ISO-ovih i IEC-ovih meunarodnih norma te elektronikome obliku. Oni se obvezuju da e njihovih nacionalnih verzija da iskoriste nove prili- promicati važnost autorskih prava i da e pridonike koje nudi raspoloživost norma na internetu bez jeti ouvanju integriteta svih vrsta stvorenog rada. upadanja u zamke oko povrede autorskih prava i Istovremeno, oni se obvezuju da e provjeravati zlouporabe intelektualnog vlasništva.

implementiraju li se norme u što je mogue širem opsegu i mogu li korisnici prikladno upotrijebiti

Nepoštivanje autorskih prava i intelektualnog vla- norme koje su im potrebne. sništva može dovesti do kršenja zakona i zakonskih kazni. Takoer, može lišiti one koji izrauju norme poštene naknade za njihov rad te konano ugroziti razvoj buduih norma

Norme i autorska prava Znaajan broj korisnika norma, ili namjerno ili mogunost da se norme nabave ili distribuiraju zbog neznanja, krši zakone o autorskim pravima nezakonitim putem. umnožavanjem i/ili daljnjom distribucijom norma. Sudjelovanje u kršenju autorskih prava dovodi do ISO-ove i IEC-ove meunarodne norme prodaju gubitka prihoda organizacija koje razvijaju i distri- se kako bi se financirao sam proces njihovog razbuiraju norme, što ne ukljuuje samo ISO i IEC voja. lanovi ISO-a i IEC-a takoer prihvaaju ve i njihove lanove i ovlaštene distributere. Na meunarodne norme kao nacionalne norme te ih taj su nain i same norme izložene riziku krivotvo- prodaju kako bi financirali svoje vlastite djelatnosti povezane s nacionalnom normizacijom. Prema renja i/ili nenamjernog preinaavanja. tome, zaštita autorskih prava je na više razina ISO i IEC uveli su on-line prodaju prije nekoliko bitna za održivost sustava meunarodne normigodina kao odgovor na zahtjev klijenata za brzim i zacije. prikladnim pristupom normama. Nažalost, lak pristup olakšao je nezakonito fotokopiranje te je zbog distribucije putem interneta takoer porasla

Stavljanje autorskih prava u kontekst Kako bi se u potpunosti shvatila važnost autorskih Pojam autorskog prava obuhvaen je širim pojmom prava i potreba da ih se zaštiti, bitno je razumjeti poznatim kao intelektualno vlasništvo. Svjetska orglavne pojmove i nazivlje:

ganizacija za intelektualno vlasništvo definira intelektualno vlasništvo kao bilo koje ostvarenje uma;

Dakle, što je autorsko pravo? Autorsko pravo definirano je u Concise Oxford Dictionary kao: „iskljuivo zakonsko pravo, stvaratelja ili koje je stvaratelj ustupio za utvreni broj godina da tiska, objavljuje, prikazuje, snima ili zapisuje književni, umjetniki ili glazbeni materijal, i da ovlašuje druge da rade to isto“. Jednostavno reeno, autorsko pravo štiti nositelja prava i identitet stvarateljevog djela.

izume, književna i umjetnika djela, simbole, imena, slike i dizajne koji se upotrebljavaju u trgovini. Povreda autorskih prava dogaa se kada se intelektualno vlasništvo umnožava, prikazuje emitira, prevodi ili prerauje bez izriitog odobrenja stvaratelja ili osobe ovlaštene da se služi dotinim materijalom.

Granice Jedan od razloga zbog kojega je tako teško pri-

Zlouporaba zaporke – razmjenjivanje zaporki

mjenjivati autorska prava na internetu je veliki broj

koje su izdane jednom jedinom korisniku za

razliitih naina na koje se pravila mogu prekršiti

pristup posebnoj stranici na kojoj se prodaju

– svjesno ili sluajno. Dok se bitka o autorskome

norme.

pravu u glazbenoj industriji usredotoila na tehnologije neposredne razmjene (peer-to-peer), postoje brojni drugi naini na koje se može ugroziti integritet intelektualnog vlasništva. U sluaju norma, neki su od najuobiajenijih postupaka ovi:

Nezakonita distribucija kopija norma – bilo masovnim slanjem putem elektronike pošte, bilo kruženjem fotokopija kupljene norme. Stavljanje kupljenih norma na mrežu – bilo na javno pristupanu internetsku stranicu, bilo na unutrašnju mrežu koje organizacije, inei ih tako dostupnima širokoj skupini korisnika.

Preventivne mjere Internet je toliko ogroman da je praktiki nemogue ui u trag svakome tko pristupa ilegalnim verzijama norma, ali se ipak velik broj razliitih tehnika pokazao uinkovitim u odvraanju od nezakonitog dijeljenja i umnožavanja norma. ISO i IEC te njihovi pripadajui lanovi:

Podižu svijest – najjednostavnija i najuinkovi-

Provode zakon – uzimajui u obzir trošak i

tija metoda za smanjivanje zlouporabe autor-

vrijeme potrebno da se aktivno ue u trag svi-

skih prava za norme kojom se služe normirna

ma ili ak jednom dijelu pojedinaca koji zloupo-

tijela je osigurati da se zainteresirane strane

trebljavaju autorska prava za norme, strategija

upoznaju s injenicama o autorskim pravima i

potpune provedbe zakona je nerealna. Ipak,

razumiju posljedice povrede autorskih prava.

kadgod se otkriju takvi sluajevi, poduzima se puno koraka kako bi se pojedinca upozorilo na

Zbog toga su ISO i IEC nedavno odluili bolje

situaciju, priopile mu se posljedice i ograniilo

istaknuti injenicu da su meunarodne norme

daljnju zlouporabu.

koje oni izdaju zaštiene autorskim pravima stavljanjem vidljivog znaka upozorenja uz uobiajenu obavijest o autorskim pravima.

Upravljanje digitalnim pravima (DRM) –

Poticanje i predlaganje novih mogunosti

trenutano postoji velik broj razliitih DRM teh-

za uporabu sadržaja norma uz pridržavanje

nika u uporabi kojima se štite norme od zloupo-

autorskih prava – stvarajui legalne verzije

rabe autorskih prava. Umetanje digitalnih vode-

norma poželjnijim i korisnijim od kopija, postu-

nih žigova jedna je od tehnika koju su odabrali

pak je koji upotrebljavaju brojni distributeri me-

ISO i IEC, a koja je objašnjena na sljedeim

unarodnih i nacionalnih norma. ISO i IEC te

stranicama. lanovi ISO-a i/ili IEC-a implemen-

njihovi lanovi nude puno razliitih mogunosti

tirali su i druge tehnike za zaštitu od preinai-

poduzeima i korisnicima norma da zakonito

vanja, dijeljenja ili kopiranja datoteka u okviru

upotrebljavaju sadržaj norma. Primjeri su dani

posebnih ponuda kao što su usluge naplate

na sljedeim stranicama.

po itanju (pay-per-view) ili pretplate.

Licensed to COMPANY INC MR JONES Webstore order #100206/Downloaded 2007 03 30 Single user licence only, copying and networking prohibited

Vodeni žigovi Umetanje digitalnih vodenih žigova koji sadržavaju identifikacijske podatke neometajua je tehnika koju su odabrali ISO i IEC kako bi zaštitili autorska prava ISO-ovih i IEC-ovih meunarodnih norma. Digitalni vodeni žigovi mogu se takoer nalaziti u elektronikim verzijama nacionalno prihvaenih ISO-ovih i IEC-ovih norma. Vodeni žig stavlja se na dokument kako bi oznaio zakonitog nositelja licencije. Posebice u sluaju norma preuzetih elektronikim putem, uporaba vodenog žiga je nain obilježavanja svake tako elektronikim putem preuzete norme. Vodeni žig u pravilu sadržava, na svakoj stranici norme, ime kupca i njegovog poduzea te datum preuzimanja elektronikim putem. To pokazuje da je navedeni kupac zakoniti nositelj licencije za taj primjerak norme (vidi primjer na prethodnoj stranici).

Kako stei prava uporabe norma na nain koji vam je potreban Kupcima se daje ogranien broj prava pri kupnji norma. Kad se norma naruuje u elektronikome obliku iz on-line trgovine, ova su prava opisana u ugovoru o licenciji koji kupac mora proitati i prihvatiti prije odobrenja za preuzimanje zatraženog dokumenta elektronikim putem. U pravilu, kupcu je dopušteno otisnuti samo jednu kopiju i nema dozvolu za kopiranje ili prenošenje kupljene elektronike datoteke ili umnožavanje njezinih dijelova.

ISO i IEC te njihovi lanovi nude puno razliitih

Tiskanje više kopija jedne elektronike da-

mogunosti tvrtkama i korisnicima norma za širu

toteke – kupci koji žele nainiti dodatne kopije

legalnu uporabu sadržaja norma. One ukljuuju:

norma na papiru, naprimjer za dijeljenje na sastancima, mogu platiti jednokratnu dodatnu

Stvaranje dodatnih elektronikih kopija –

naknadu.

kupcu se odobrava proširena licencija ime on stjee pravo na izradu legalnih kopija koje onda

Izvlaenje dijelova norme za ubacivanje u

mogu upotrebljavati dodatno odreeni korisnici.

unutrašnju dokumentaciju tvrtke, upute za korisnike ili prirunike – ISO i IEC potiu uporabu i prihvaanje svojih norma u dokumentaciji tvrtke. Ovisno o veliini izvatka, dopuštenje se može dodijeliti za svaki pojedini sluaj.

Ukljuivanje dijelova norme u knjige ili Ako želite saznati kako dobiti dodatna prava ili ako softverske aplikacije – citiranje norma ili imate pitanja povezana s autorskim pravima, moliubacivanje izvadaka potie se pod uvjetom da mo obratite se ISO-u ili IEC-u, ili njihovim lanovima se navede izvor i sklope svi potrebni dogovori na adresama oznaenima na kraju ove brošure. o tantijemama. Pohranjivanje elektronikih kopija norma na unutrašnjoj mreži tvrtke za unutrašnju uporabu i razmjenu meu zaposlenicima – ISO i IEC nude rješenja za umreživanje svojih norma na unutrašnjim mrežama tvrtke s isplativim i, za korisnike pogodnim, pravima pristupa.

Dodatne obavijesti Više obavijesti o temama povezanim s autorskim pravima pronai ete na internetskoj stranici www.wipo.int Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (World Intellectual Property Organization – WIPO). Nacionalni uredi za intelektualno vlasništvo takoer pružaju obavijesti o autorskim pravima u nacionalnome zakonodavstvu.

O ISO-u

O IEC-u

ISO (Meunarodna organizacija za normizaciju) IEC je, s glavnim sjedištem u Ženevi u Švicarskoj, svjetska je mreža koju ini 156 nacionalnih nor- svjetska vodea organizacija koja priprema i objavmirnih tijela, iz velikih i malih zemalja, industrijalizi- ljuje meunarodne norme za sve elektrotehnike, ranih zemalja i zemalja u razvoju, u svim podruji- elektronike i s njima povezane tehnologije – zama svijeta. Trenutano u portfelju ima oko 16 500 jedniki poznate kao „elektrotehnologija“. IEC-ove norma za poslovanje, upravu i društvo. ISO-ove norme obuhvaaju širok raspon tehnologija, od norme odnose se na sve tri dimenzije održivog proizvodnje energije i njezinog prijenosa i distriburazvoja – ekonomsku, okolišnu i društvenu.

cije do kuanskih ureaja i uredske opreme, polu-

vodia, optikih vlakana, baterija, ekrana s tekuISO-ove norme nude rješenja i daju potporu go- im kristalima i solarne energije, da spomenemo tovo u svim podrujima djelovanja, ukljuujui samo nekoliko njih. Tamo gdje ima elektriciteta i poljoprivredu, graditeljstvo, strojarstvo, proizvod- elektronike, pronai ete IEC koji pridonosi sigurnju, distribuciju, promet, medicinske ureaje, nomu i ispravnomu radu ureaja, zaštiti okoliša, informatiku i komunikacijsku tehnologiju, okoliš, uinkovitoj uporabi elektrine energije te uporabi energiju, upravljanje kvalitetom, ocjenjivanje su- obnovljivih izvora energije. kladnosti i usluge.

Dodatne obavijesti Za informacije povezane s autorskim pravima i ISO-ovim meunarodnim normama, molimo obratite se: ISO 1, ch. de la Voie-Creuse Case postale 56 CH-1211 Geneva 20 Tel: +42 22 749 01 11 Fax: +41 22 733 34 30 Email: [email protected] Web: www.iso.org

Za informacije povezane s IEC-ovim meunarodnim normama, molimo obratite se: INTERNATIONAL ELECTROTECHNICAL COMMISSION IEC Central Office 3, rue de Varembé CH-1211 Geneva 20 Switzerland Tel: +41 22 919 02 11 Email: [email protected] Web: www.iec.ch

Za informacije povezane s hrvatskim normama, molimo obratite se: HZN Hrvatski zavod za norme Adresa: Ulica grada Vukovara 78, 10 000 Zagreb, CROATIA Tel. ++ 385 1 610 60 95 Faks: ++ 385 1 610 93 21 e-pošta: [email protected] Web: www.hzn.hr

Izvor Tekst ove brošure sadržava prilagoeni tekst publikacije Navigation Copyright in a Digital World s ljubaznim dopuštenjem Standards Council of Canada, lana ISO-a za Kanadu, i Kanadskoga nacionalnog odbora IEC-a.