rancangan pelajaran tahunan tingkatan 4 - panitia ekonomi asas ...

7 downloads 259 Views 215KB Size Report
RANCANGAN PELAJARAN TAHUNAN PERDAGANGAN TINGKATAN EMPAT 2011. BIL. WAKTU. TAJUK/BIDANG. PEMBELAJARAN. HASIL.
RANCANGAN PELAJARAN TAHUNAN PERDAGANGAN TINGKATAN EMPAT 2011 BIL. WAKTU

3 M1-2 3/1-14/1

3 M3 17/121/1

2 M4 24/128/1

1 M6 7/2-11/2

TAJUK/BIDANG PEMBELAJARAN

1.0 ASAS KEPADA PERDAGANGAN 1.1 Keperluan dan kehendak manusia a. Maksud keperluan b. Maksud kehendak c. Hierarki keperluan Maslow 1.2 Pengeluaran a. Maksud pengeluaran b. Jenis-jenis pengeluaran c. Cabang-cabang pengeluaran 1.3 Faktor-faktor pengeluaran a. Tanah, buruh, modal dan usahawan b. Usahawan dan peniaga c. Peranan usahawan 1.4 Pengkhususan a. Maksud pengkhususan b. Pewujudan penghkususan c. Kesan pengkhususan dalam pengeluaran

HASIL PEMBELAJARAN

NILAI

Rasional Aras 1 1. Menyatakan maksud-maksud: - keperluan - kehendak - pengeluaran - sistem barter - faktor-faktor pengeluaran - pengkhususan 2. Membezakan keperluan dan kehendak. 3. Melakarkan Hierarki keperluan Maslow 4. Mengenal pasti cabang pengeluaran. 5. Mengenal pasti bentuk-bentuk pengkhususan. 6. Mengenal pasti kelemahan sistem barter. Aras 2 1. Menjelaskan keutamaan keperluan berbanding dengan kehendak 2. Menjelaskan peranan dan sumbangan usahawan kepada masyarakat dan negara. 3. Menjelaskan kesan pengkhususan dalam pengeluaran. 4. Menghuraikan kelemahan sistem barter.

Berdikari BekerjaSama

Mening katkan produk tiviti Bertanggu ngjawab Kerajinan

Berseman gat Produktif Mementingkat kecekapa n Menepati masa Jujur Bertolak ansur

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

1.Mengkelaskan keperluan dan kehendak 2.Menyenaraikan contohcontoh keperluan dan kehendak sendiri. 3.Melengkapkan jadual perbezaan keperluan dan kehendak. 4. Menyusun keperluan mengikut keutamaan Hierarki Maslow. 5.Memberi pendapat tentang maksud pengeluaran berpandukan gambar yang ditunjukkan oleh guru 6. Menyenaraikan contoh jenis-jenis pngeluaran 7. Memadankan aktiviti pengeluaran dengan cabang –cabang pengeluaran yang sesuai 8. Mengenalpasti faktorfaktor pengeluaran melalui gambar yang ditunjukkan oleh guru. 9.Melengkapkan carta aliran faktor-faktor pengeluaran.. 10. Berpandukan kajian kes pelajar membincangkan peranan dan sumbangan usahawan dan kumpulan.

BBM

Gambargambar Lembaran kerja

Gambar aktiviti pengeluaran

Gambargambar faktor pengeluaran Edaran carta aliran

Kajian kes

1

2 M6 7/2-13/2

1.5 Sistem barter a. Maksud sistem barter b. Kelemahan sistem barter

Aras 3 1. Mengkritik sistem barter. 2.Mentafsirkan bagaimana keperluan dan kehendak mewujudkan pengeluaran. 3. Membuat gambaran mental struktur asas aktiviti pengeluaran.

11. Simulasi a) Simulasi ringkas pertukaran barang antara guru dan pelajar b)Guru membentuk 2 kumpulan yang akan bertukar-tukar barang yang telah dibawa oleh kumpulan masing-masing. c) Pelajar lain mencatat masalah yang timbul semasa proses pertukaran barang.

Keratan akhbar Barangan pengguna contoh: roti, maggie, pen, pensel dll.

12. Perbincangan masalah sistem barter. 13.Lawatan ke kilang-kilang pemprosesan dan juga pemasangan kereta.Cth: EON

Minggu 5 31.1.11 - Cuti ganti 1.2.11 - Cuti Hari Wilayah 2.2.11 - Cuti Upacara 3 & 4.2.11 – Cuti Tahun Baru Cina

2

BIL. WAKTU

3 M7 14/2-18/2

TAJUK/BIDANG PEMBELAJARAN

HASIL PEMBELAJARAN

NILAI

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

BBM

Rasional Produktif

1. Mengemukakan soalan tentang maksud perdagangan.

Gambar penjual dan pembeli

kecekapan, menepati masa

2. Pelajar memberi penjelasan tentang gambar penjual dan pembeli untuk maksud perniagaan.

Carta aliran unsur-unsur perdagangan

Bekerjasama

3.Kerja kumpulan melengkapkan peta minda menunjukan fungsi bantuan perniagaan.

Peta minda mengenai fungsi-fungsi bantuan perniagaan.

2.0 UNSUR PERDAGANGAN 2.1 Perdagangan a. Maksud perdagangan b. Maksud perniagaan c. Bantuan Perniagaan d. Kaitan pengeluaran, perdagangan dan perniagaan.

Aras 1 1. Menerangkan maksud perdagangan dan perniagaan. 2. Menerangkan jenis-jenis bantuan perniagaan. 3. Mengelaskan fungsi-fungsi bantuan perniagaan. Aras 2 1. Menjelaskan dengan contoh hubung kait pengeluaran, perdagangan, perniagaan dan bantuan perniagaan. 2. Menghuraikan kepentingan bantuan perniagaan kepada perniagaan. Aras 3 1. Membina carta aliran unsure-unsur perdagangan. 2. Menilai keperluan sesuatu jenis bantuan perniagaan kepada sesuatu perniagaan.

Mementingka n

4.Kajian kes: Hubung kait pengeluaran, perdagangan dan bantuan perniagaan.

5.Melengkapkan carta aliran unsur perdagangan dan keperluan bantuan peniagga kepada sesuatu perniagaan.

Kajian kes.

Carta aliran kosong mengenai unsur perdagangan dan fungsinya.

3

1 M8 21/222/2 1 M8 23/225/2

8 M9-10 28/211/3

28/22/3 12/3 – 20/3 5 M11-12 21/31/4

3.0 PERNIAGAAN DALAM NEGERI 3.1 Perniagaan dalam negeri a.Maksud perniagaan dalam negeri. 3.2. Saluran agihan a. Jenis-jenis saluran agihan.

3.3

Perniagaan runcit a. Fungsi peruncit dalam saluran agihan. b. Jenis-jenis perniagaan runcit. i. Peruncit kecilkecilan ii. Peruncit besarbesaran iii. Bentuk-bentuk lain peruncitan. UJIAN BULANAN PERTAMA CUTI PERTENGAHAN PENGGAL 1 3.4

Perniagaan borong a. Fungsi pemborong dalam saluran agihan. b. Jenis-jenis perniagaan borongi. Pemborong berfungsi penuh. ii. Pemborong berfungsi terhad.

Aras 1 1 Menerangkan maksud- perniagaan dalam negeri - peruncit dan pemborong 2. Mengenal pasti fungsi peruncit dan pemborong. 3. Menyatakan jenis-jenis perniagaan runcit. 4. Menerangkan jenis-jenis perniagaan borong. 5. Menjelaskan bentuk-bentuk saluran agihan. 6. Membandingkan perniagaan runcit dengan perniagaan borong. 7. Mengenal pasti bentukbentuk lain peruncitan: - mesin peruncitan automatik - pesanan mel - francais - jualan langsung - E-dagang - televisyen interaktif - katalog shop

Kejujuran Bertanggungjawab Jimat Cermat Bekerjasama Jujur Rasional Berpanda ngan jauh

1.Sumbangsaranmenyumbangkan ide tentang maksud perniagaan dalam negeri berdasarkan peta Malaysia. 2. Melengkapkan carta saluran agihan. 3. Lembaran kerja – fungsi-fungsi peruncit. 4.Sumbangsaran- jenis-jenis peruncit. 5.Melengkapkan carta aliran dan carta edaran. 6. Menghuraikan ciri-ciri peruncit kecil-kecilan dan besar-besaran. 7.Menerangkan maksud perniagaan borong 8.Melengkapkan lembaran kerja tentang fungsi pemborong. 9.Melengkapkan carta jenis-jenis perniagaan borong. 10.Membincangkan fungsi pemborong berfungsi penuh, pemborong berfungsi terhad, agen dan broker. 11.Menghubungkaitkan pengambilalihan fungsi pemborong oleh peruncit besarbesaran. 12. Perbincangan kumpulan tentang memilih saluran yang sesuai bagi sesuatu jenis barang. 13. Menghuraikan kepentingan pemborong kepada peruncit dan pengeluar. 14. Menyeneraikan peranan pemborong.

4

iii. Agen dan Broker. c. Pengambilalihan fungsi pemborong.

3.5 Dokumen perniagaan dalam negeri. Dokumen yang terlibat sebelum,

Aras 2 1. Menjelaskan melalui contoh jenis-jenis perniagaan runcit kecil-kecilan dan besarbesaran . 2.Menjelaskan melalui contoh jenis-jenis pemborong berfungsi penuh dan berfungsi terhad. 3.Menghuraikan aktiviti agen dan broker 4.Mengenal pasti jenis perniagaan yang boleh mengambil alih fungsi pemborong. 5.Memilih saluran agihan yang sesuai dalam memasarkan barangan. 6. Menghuraikan ciri-ciri peruncitan kecil-kecilan dan besar-besaran. 7. Menghuraikan ciri-ciri pemborong berfungsi penuh dan pemborong berfungsi terhad. 8.Menjelaskan dan membezakan jenis-jenis perniagaan runcit. 9.Mengelas dan membezakan jenis-jenias perniagaan runcit. Aras 3 1.Menilai kepentingan pemborong kepada peruncit dan pengeluar. 2.Mengkritik peranan pemborong.

5

semasa dan selepas urusniaga.

6

3 M13 4/410/4

3.6 Dokumen perniagaan dalam negeri. Dokumen yang terlibat sebelum, semasa dan selepas urusniaga.

Aras 1 1. Menyenaraikan jenis-jenis dokumen. 2. Mengenal pasti penggunaan dokumen perniagaan dalam negeri. 3. Mengenal pasti jenis-jenis diskaun, syarat-syarat serahan dan syaratsyarat pembayaran. Aras 2 1. Mengira diskaun, amaun bayaran dan komisen. 2 Mengelaskan jenis-jenis dokumen mengikut urutan perniagaan. 3.Menghuraikan fungsi setiap dokumen perniagaan dalam negeri.

Menepati masa Sistematik

Bekerjasama

1. Menyeneraikan dokumen perniagaan berdasarkan lembaran kerja. 2. Pelajar mengelaskan dokumen yang ditulis pada kad manila mengikut urutan perniagaan. 3. Berdasarkan pengkelasan dokumen pelajar menyebut fungsi setiap dokumen itu. 4. Pelajar mengenal pasti jenisjenis diskaun dan syarat-syarat yang dicatat pada contoh dokumen. 5. Pelajar mengira diskaun, amaun bayaran dan komisen.

Aras 3 Merumuskan kegunaan dokumen dalam pengendalian perniagaan.

7

6 M14/15 11/422/4

3.7 Kaedah Jualan a. Jualan tunai i. Maksud Jualan tunai ii. Kelebihan dan kekurangan jualan tunai.

Aras 1 1. Menyatakan maksud: - jualan tunai - jualan kredit - jualan pra bayar - konsainan

b. Jualan Kredit 2. Menyenaraikan kelebihan i. Maksud jualan kredit dan kelemahan setiap ii. Jenis-jenis jualan kredit: kaedah jualan. - sewa beli Aras 2 - bayaran tertunda iii. Kelebihan dan kekurangan 1. Mengira faedah sewa beli, jualan kredit harga tokokan, margin harga dan amaun c. Jualan Prabayar bayaran ansuran. i. Maksud jualan prabayar 2. Menjelaskan dengan ii. Kelebihan dan contoh kekurangan kaedah jualan yang jualan prabayar diamalkan. 3. Menghuraikan perbezaan setiap d. Jualan Konsainan kaedah jualan. i. Maksud jualan konsainan Aras 3 ii. Kelebihan dan kekurangan 1.Membuat keputusan yang jualan konsainan rasional semasa memilih kaedah jualan.

1.Main peranan berdasarkan dialog dalam kertas edaran. Jimatcermat Bertanggungjawab

Jujur Rasional Amanah Adil Hormat Bekerjasama Peka terhadap perkemba ngan semasa Toleransi Mematuhi undangundang

2. Melengkapkan lembaran kerja kelebihan dan kekurangan jualan tunai. 3.Pelajar menjelaskan kaedah jualan berdasarkan kepada kad imbasan/katalog. 4. Dengan merujuk pada dokumen perjanjian sewa beli pelajar mengenal pasti syarat-syarat sewa beli. 5. Seneraikan kebaikan dan keburukan jualan kredit. 6. Pelajar membincang perkhidmatan dan barang yang diperolehi melalui kad prabayar.

7.Pelajar mengenal pasti kaedah jualan yang diamalkan dalam situasi-situasi yang diberi. 8.Perbincangan - kelebihan dan kekurangan jualan konsainan.

8

BIL. WAKTU

3 M16 25/41/5

TAJUK/BIDANG PEMBELAJARAN

3 M18 9/515/5

NILAI

4.0 PERNIAGAAN ANTARABANGSA 4.1

Perniagaan Antarabangsa

a. Maksud perniagaan antarabangsa. b. Sebab-sebab wujud perniagaan antarabangsa. c. Kepentingan perniagaan antarabangsa kepada pengguna, pengeluar dan negara.

3 M17 2/5-8/5

HASIL PEMBELAJARAN

4.2 Perniagaan import, eksport dan entrepot a. Maksud perniagaan import, eksport dan entrepot. b. Prosedur import dan eksport. c. halangan dalam perniagaan antarabangsa 4.3 Dokumen perniagaan antarabangsa. Jenis-jenis dokumen perniagaan antarabangsa

Aras 1 1. Menerangkan maksud: - perniagaan antarabangsa - perniagaan import, eksport dan entrepot.

Bekerjas ama Berpand angan jauh

2. Mengenal pasti dokumendokumen perniagaan antarabangsa. 3. Menerangkan prosedur mengimport dan mengeksport. Aras 2 1. Menghuraikan kepentingan perniagaan antarabangsa. 2. Menghuraikan perbandingan perniagaan dalam negeri dan perniagaan antarabangsa. 3. Menjelaskan perbezaan aktiviti import, eksport dan entrepot. 4. Menjelaskan halangan dalam perniagaan antarabangsa. 5. Menjelaskan penggunaan dokumen import dan eksport.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

1. Melengkapkan cartasebab-sebab wujud perniagaan antarabangsa. 2.Membincangkan kepentingan perniagaan antarabangsa berdasarkan keratan akhbar. 3.Melengkapkan carta aliran prosedur import dan eksport .

BBM

Carta Keratan akhbar

Kad manila

Kad-kad imbasan

4. Sumbangsaran berdasarkan Mematu hi undangundang

keratan akhbar halangan-halangan perniagaan antarabangsa. 5. Dokumen perniagaan antarabangsa – kegunaan setiap dokumen. 6. Ceramah oleh wakil syarikat import –eksport.

Rasional Sistemat ik

7.Pelajar menyediakan folio dokumen perniagaan antarabangsa.

9

Aras 3 1. Menilai implikasi import dan eksport kepada negara. 2. Mencadangkan cara mengatasi masalah perniagaan antarabangsa.

.

MINGGU 19-20 16.5.2011 – 27.5.2011 – PEPERIKSAAN PERTENGAHAN TAHUN 2011 28.5.2011 – 12.6.2011 – CUTI PERTENGAHAN TAHUN 2011

10

BIL. WAKTU

7 M21-22 13/6-24/6

BIDANG PEMBELAJARAN

HASIL PEMBELAJARAN

NILAI

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

BBM

5.0 INDUSTRI KECIL DAN SEDERHANA 5.1 Industri kecil dan sederhana a. Maksud Industri Kecil dan Sederhana(IKS) b. Ciri-ciri Industri Kecil dan Sederhana. c. Kegiatan Industri Kecil dan Sederhana. d. Kepentingan Industri Kecil dan Sederhana. e. Kaitan Industri Kecil dan Sederhana dengan Industri berat. f. Masalah-masalah Industri Kecil dan Sederhana

Aras 1 1. Menerangkan maksud Industri Kecil dan Sederhana dan kepentingannya. 2. Mengenal pasti ciri-ciri Industri Kecil dan Sederhana. 3. Mengenal pasti kegiatqan Industri Kecil dan Sederhana.

Kerajinan

Berdikari

Kreatif Aras 2 1. Menjelaskan kaitan Industri Kecil dan Sederhana dengan Industri berat. 2. Menjelaskan masalah Industri Kecil dan Sederhana. 3. Menjelaskan dengan contoh sumbangan Industri Kecil dan Sederhana kepada masyarakat dan negara. Aras 3 1. Mencadangkan cara-cara mengatasi masalah Industri Kecil dan Sederhana. 2. Merumuskan peranan Industri Kecil dan Sederhana dalam pengeluaran.

1.Perbincangan kumpulan tentang ciri – ciri dan kegiatan IKS.

2.Ceramah oleh wakil salah sebuah syarikat di bawah IKS.

Keratan akhbar, Majalah Contoh Produk IKS

Penceramah jemputan

Inovatif

Bekerjas ama

3. Perbincangan dan sumbangsaran – masalah-masalah IKS 4. Kajin kes : Mengkaji bagaimana mengatasi masalah yang wujud dalam IKS

Kertas edaran

Kertas edaran

5. Perbincangan – peranan IKS dalam pengeluaran negara.

11

BIL. WAKTU

TAJUK/BIDANG PEMBELAJARAN

HASIL PEMBELAJARAN

6.0 PEMILIKAN PERNIAGAAN 3 M23 27/6-1/7

8 M24-25 4/7-15/7

1 M26 18/7-24/7

6.1 Memulakan Perniagaan a. Cara memulakan perniagaan b. Pengendalian perniagaan.

6.2 Jenis pemilikan perniagaan a. Milikan tunggal b. Perkongsian c. Syarikat Sendirian Berhad d. Syarikat Awam Berhad e. Koperasi f. Perbadanan Awam

6.3 Penswastaan a. Maksud penswastaan b. Tujuan penswastaan

NILAI

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

BBM

Rasional Aras 1 1. Menerangkan cara-cara memulakan perniagaan: - sendiri - ambilalih - warisan - francais - diundang 2. Menerangkan faktor yang dipertimbangkan untuk memulakan perniagaan. 3. Mengenal pasti jenis dan ciri setiap milikan perniagaan. 4. Menerangkan cara menubuhkan perniagaan: - milikan tunggal - perkongsian - Syarikat Sendirian Berhad - Syarikat Awam Berhad - Koperasi - Perbadanan Awam Aras 2 1. Menjelaskan dengan contoh setiap cara untuk memulakan perniagaan. 2. Menghuraikan cara pengendalian setiap pemilikan perniagaan. 3. Menjelaskan kelebihan dan kekurangan setiap pemilikan perniagaan.

1.Pelajar menerangakan caracara memulakan perniagaan Bertanggu berdasarkan gambar. ngjawab 2 Pelajar Mematuhi menyenaraikan faktorperaturan faktor memulakan perniagaan di Kerajinan lembaran kerja ( dlm kumpulan) Berpanda ngan jauh 3 Bersoal jawab dengan pelajar tentang Kecekapa aspek pengendalian n perniagaan. Bertolaka nsur 4. Lakonan Berjimat-Perbualan di antara cermat peruncit dengan pelanggannya di dalam sebuah kedai runcit. Apakah yang mungkin Berani berlaku di dalam kedai menghad runcit tersebut? api risiko 5. Perbualan -Perbualan antara seorang peruncit dengan seorang peniaga berkongsi – Hormat kelebihan perkongsian. menghor mati

Gambar

Bekerjasama

Lembaran kerja

Buku rujukan

Gambargambar kedai runcit

Kertas sebak Kad imbasan (nama-nama perniagaan)

12

4.

Menjelaskan tujuan penswastaan.

Mematuhi undangundang

6. Pelajar memberi contoh Syarikat Sendirian Berhad.

Aras 3 1. Membuat keputusan memilih cara untuk memulakan perniagaan.

7 Melengkapkan lembaran kerja – ciriciri setiap milikan perniagaan.

2.

8.Berdasarkan kes pelajar membincang faktor-faktor yang perlu dipertimbangkan sebelum membuat keputusan memilih jenis pemilikan.

Carta aliran

3.

Merumuskan kesan daripada cara pengendalian perniagaan. Menilai dasar penswastaan.

Borangborang penubuhan syarikat awam berhad Soalan kuiz

9. Melengkapkan carta aliran cara penubuhan SyarikatAwam, Koperasi dan Perbadanan Awam. 10. Sumbangsaran – konsep Penswastaan dari persepsi pelajar. 11. Kuiz pengukuhan.

Minggu 27 25.7.2011 – 27.7.2011 – UJIAN BULANAN KEDUA 2011

13

BIL. WAKTU

TAJUK/BIDANG PEMBELAJARAN

HASIL PEMBELAJARAN

NILAI

Aras 1 1. Menerangkan maksud pelaburan, pelabur spekulator. 2. Membezakan pelabur dengan spekulator. 3. Mengenal pasti kepelbagaian peluang pelaburan. 4. Menerangkan jenis-jenis syer. 5. Menerangkan peranan BSKL 6. Menerangkan cara-cara melabur.

Berpanda ngan jauh Peka Jimatcermat

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

BBM

7.0 PELABURAN 1 M28 1/8-7/8 5 M29-30 8/8-21/8

2 M31 22/826/8

7.1 Pelaburan Maksud pelaburan Pelabur dan speculator

7.2. Jenis pelaburan Simpanan tetap atau Akaun Pelaburan Harta Tanah Saham i. Jenis saham ii. Pulangan atas saham iii. Peranan Bursa Saham Kuala Lumpur. Unit Amanah

7.3Panduan am melabur Panduan asas membuat pelaburan

Aras 2 1. Mengira pulangan daripada pelbagai pilihan pelaburan. 2. Menjelaskan dengan contoh kelebihan dan kelemahan setiap peluang pelabur. 3. Menghuraikan faktor yang mempengaruhi harga saham, 4. Menghuraikan cara membeli dan menjual saham.

Rasional Bertanggu ngjawab Rajin Berjimat – cermat Berhatihati

1. Perbincangan tentang jenis-jenis pelaburan. 2. Mengenalpasti ciri-ciri pelaburan dalam simpanan tetap, harta tanah, saham dan unit amanah. 3.Menyeneraikan kebaikan dan kelemahan setiap jenis pelaburan dalam kumpulan 4. Memadankan ciri-ciri pelabur dan spekulator dengan kepingan kad pada carta. 5.Dengan merujuk akhbar, pelajar membuat bandingan tentang harga saham yang berbeza setiap hari. 6.Membincangkan peranan BSKL dalam pelaburan. 7.Daripada bandingan harga saham pelajar dapat membuat keputusan tentang faktorfaktor yang perlu dipertimbangkan sebelum melabur.

Carta dan kepingan kad dengan ciriciri pelabur dan spekulator. Akhbar – maklumat saham

14

27.8.11 – 04.9.11

– CUTI PERTENGAHAN PENGGAL 2

MINGGU 32 – 35 05/9/11 - 30/9/11

– MENGULANGKAJI

MINGGU 36-39 03/10/11 - 28/10/11 – PEPERIKSAAN AKHIR TAHUN 2011 MINGGU 40 – 42 31/10/11 - 18/11/11 – PEMBETULAN PEPERIKSAAN AKHIR TAHUN MENGULANGKAJI

15

RANCANGAN PELAJARAN TAHUNAN PERDAGANGAN TINGKATAN 4 2011

16