I like + lionS. (NC (au pluriel). Syntaxe/morphosyntaxe. L'adjectif. La forme
déclarative. La forme interrogative ... Worksheet 1: Site internet for “animal
sounds”.
Lesson 1 UNIT 2 " ANIMALS
Séance n°
Séquence : Niveau :
Date : Durée :
COMPETENCES TRAVAILLEES
Comprendre /réagir et parler en interaction orale
Trace visuelle/écrite
Écouter et se concentrer sur le message/ S’appuyer sur la situation, en déduire le sens/Mobiliser/mémoriser/poser des questions simples/
Percevoir la relation entre graphèmes & phonèmes / recopier.
OBJECTIFS LINGUISTIQUES & CULTURELS
Culture
Lexiques actifs
DAY LIFE : ANIMALS &
animal sounds Capacités – Savoir faire. Fonction de communication : 1) Savoir identifier des
animaux et les décrire:. 2) être capable d’exprimer ses goûts et demander à qq’1 ses goûts.
Noums: Lion;monkey;bear;snake;dolphin Verbs: like/ Enormous /prefer/ hate (RP)
Formulations : This lion is .+ adjectif. What animal do you like? (RP) I like + lionS. (NC (au pluriel).
Phonologie
Rising/falling intonation. diphtongues & Word stress. Fricatives /s/ /z/
Syntaxe/morphosyntaxe L’adjectif La forme déclarative. La forme interrogative
COMPETENCE PRAGMATIQUE
TÂCHE - GUESSING GAME –animal sounds: (cf site internet) “ Be the first to find the name of the anima”l: Teams 1&2 or - BINGO – SURVEY… Réactivation des connaissances What’s is it? It’s a…./ what is this? Is it a…..? yes it is/ No it isn’t. What colour it is? It’s …. Big/ small- tall- nice-
Matériel Flashcards & mini / Poster/Audio doc. / SONG / BOOK/
PHASES Rituels
DEROULEMENT
Durée/Mode
A song
2 mins
Rebrassage
Remember : the colours - some animals - some adjectives….
5 mins Interactive.
Présentation du lexique
Flashcards – Look & listen :lion monkey bear, snake dolphin (RP) x 2 times Look, listen and repeat/ Kim’s game / cards turned the wrong way on board./ Look, listen and repeat boys/girls. Reconnaissance de l’écrit (au verso de carte) plus tôt pour « dog » (déjà appris) Look & say. MISE EN SCENE Puppets A = B: / Ask Q: “ What animal do you like? R :I like/ prefer lions. Idem for x 3 times. Take pupil and do same, Tr. asks the Q? Pupils answer……..IDEM. Phonology – Backward building.
8 mins
Introduction de la nouvelle structure & manipulation guide
Interactive Q & A pupils – feelings/weather…. PROMPTS -FLASHCARDS – what can you see?
Fertig Sophie CPD anglais
1
Individ & coll
10 mins
Teacher/teacher Teacher /pupil Pupil /pupil - G Groups - SG
11/29
Lesson 1 UNIT 2 " ANIMALS
Pause sens
Exploitation du document sonore
Activité de transfert
Présentation de la trace écrite.
Rituels de fin de séance
MANIPULATION GUIDEE -Get pupil to ask Q and answer Cette Q & Réponse nous permettent de demander et de répondre : -ce que l’on aime. - ce que l’on fait. LISTENING STRATEGIES. (dialogue)
Listen x 1. Listen and point (flashcards stuck up in four corners of room) Listen & order (n° pics /put mini cards in order or desk) LANGUAGE WORK. Use OHP Listen & repeat. What do you like ? x1 Falling intonation. “I like Lions” – Listen & stand up or sit down same/other examples. Backward building. RECONNAISSANCE DE L’ECRIT : les noms des animaux “A SURVEY” : À tour de rôle les élèves demandent et s’expriment à propos de leurs préférences. Distribute flashcards to one gp and word cards to another. Look, read and take right position. I like lions . ( visual + written cards) Idem – I hate cats. Write (or glue in mini cards to save time) SONG -
MATERIAL SONGS/AUDIO DOCS Hello /goodbye song
FLASHCARDS Question mark card Feelings cards Weather cards Classroom Eng cards CHARACTERS Rover/ James/Kate/Simon/ animals flashcards colours / Big / funny/ nice/ lovely…
10 mins Solicit pupils to ask Q.
10 mins
5 mins
OTHER / GAME Cf : Worksheet 1: Site internet for “animal sounds” Worksheet 2: Cf: “ a survey”
Pause sens OHP Audio document Pupil book:“Cup of Tea” niveau 1 page 28-29 Teacher book: p 57- 60
Mini flashcards Photocopy - picture (no written) Guessing game material sounds Small pics Big word cards Small words cards.